Spor Çıkışlılar Ne Demek?

Spor lisesinden mezun olanlar ne olabilir?

Spor Lisesi mezunları, spor tesisi yöneticisi, kulüp yöneticisi gibi unvanlarda çalışabilirler. Ayrıca 18 Nisan 2019 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında yapılan iş birliği kapsamında spor lisesi mezunlarına 1´inci kademe antrenörlük (yardımcı antrenör) belgesi verilecek.

Egzersiz ve Spor Bilimleri bitirince ne olur?

Egzersiz ve spor bilimi bölümünden mezun olan öğrenciler, sağlıklı yaşam uzmanı olarak görev yapabilir. Spor Bilimleri ile ilgili alanlarda yüksek lisans ve doktora eğitimi yapabilirler ve gerekli koşulları yerine getirmek şartıyla üniversitelerde akademik kadroda görev alabilirler.

Spor ile ilgili meslekler nelerdir?

Spor bilimleri mezunları için;

 • Basketbol Takım Koçu,
 • Spor Psikologu,
 • Federasyon Temsilcisi,
 • Kişisel Antrenör,
 • Spor Terapisti,
 • Analist,
 • Beden Eğitimi Öğretmeni.

Spor özgeçmişi nedir?

Besyo Özgeçmiş Nedir. Özgeçmiş anlam olarak kişisel bilgi formudur. Sizin hakkınızda vereceğiniz kuruma göre değişen bilgilerin paylaşıldığı belgeye özgeçmiş denir. Besyo ‘da Özgeçmiş ise uğraştığınız branş veya branşlar ile olan bağınızın yıl, süre ve başarının belgelenmesine sportif özgeçmiş denmektedir.

Spor Lisesi ek puan veriyor mu?

2012 Yılında çıkan kanunla beraber Spor Lisesi öğrencileri ek puan alamamakta ve BESYO girişlerinde çok büyük zorluk yaşamaktadırlar. Tek Amacı BESYO Okumak ve bir çoğu sporun içinden gelen bu çocukların okuyabilecekleri ve ülkelerine faydalı olabilecekleri tek Üniversite bölümleri BESYO’dadır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Hangi Saatlerde Spor Yapılmalıdır?

Spor Lisesi nasıl kazanilir?

SPOR LİSESİNE BAŞVURU ŞARTLARI

 1. Ortaokul veya imam hatip ortaokullarının 8 inci sınıfından mezun olmak ya da Geçici eğitim merkezini (GEM) bitirmek.
 2. Başvuru Tarihleri içerisinde öğrenim görmek istediği spor liselerinden en fazla iki farklı okul müdürlüğüne e-Okul üzerinden başvuruda bulunmak.

Egzersiz ve Spor Bilimleri mezunu antrenör olabilir mi?

Egzersiz ve spor bilimi bölümünden mezun olan öğrenciler, sağlıklı yaşam uzmanı olarak görev yapabilir. Seçmeli uzmanlık dalı olarak seçtikleri spor branşının bağlı olduğu federasyondan 2. kademe antrenörlük belgesi alır ve uzmanlık branşında antrenör olarak görev yapabilirler.

Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümü formasyon alabilir mi?

5 Yıl önce yapılan değişiklik çerçevesinde Rekreasyon, Antrenörlük, Spor Yöneticiliği, Spor Bilimleri ve Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümlerinden mezun olan adaylar hala daha formasyon alabilmektedir.

Egzersiz ve Spor Bilimleri lisans Programı Nedir?

AUZEF’e bağlı olan Egzersiz ve Spor Bilimleri Programı, dört yıllık açıköğretim lisans programıdır. Programın Amacı; Beden eğitimi alanı ve spor endüstrisinin farklı alanlarında ihtiyaç duyulan, çağın toplumsal ve bireysel değerlerinin bilincinde, spor profesyonellerini yetiştirmektir.

Spor Bilimleri Fakültesi bölümleri nelerdir?

Spor Bilimleri Fakültesinin Bölümleri Nelerdir?

 • Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği.
 • Antrenörlük Eğitimi.
 • Spor Yöneticiliği.
 • Rekreasyon.
 • Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi.
 • Egzersiz ve Spor Bilimleri.

Besyo mezunları nerelerde çalışır?

BESYO bölümü mezunlarının çalışabileceği yerler ise şunlardır:

 • MEB’e bağlı okullarda antrenörlük ya da yardımcı antrenörlük.
 • Gençlik ve Spor Müdürlüklerinde antrenörlük veya memurluk.
 • Spor kulüplerinde antrenörlük.
 • Özel spor salonlarında çalıştırıcılık.

Sosyal bilimler de hangi bölümler var?

Sosyal bilimler liselerinden mezun olan öğrencilerin genellikle Hukuk, Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, İşletme, İktisat, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Halkla İlişkiler, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Öğretmenliği gibi

You might be interested:  Hızlı Cevap: Spor Nasıl Oluşur?

Sporcu Özgeçmişi belgesi nereden alınır?

Sporculuk yıllarınızda ki başarılarınızı ve spor yılınızı bulunduğunuz illerde ki Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden veya Gençlik ve Spor Bakanlığından belgelendirebilirsiniz. Bir dilekçe ile gerekçenizi belirterek bu belgeyi talep edebilirsiniz.

Besyo için spor geçmişi şart mı?

Besyo için özgeçmiş şart değildir. Fakat her üniversitede okuyamayabilirsiniz. Yani üniversitelerin sınav sistemlerinde sporcu özgeçmişi şartı var ise bu üniversitelerin yetenek sınavlarına dahi giremezsiniz. Bazı üniversiteler ise özgeçmişe ekstra puan vermektedir.

Sporcu Özgeçmişi nereden bakılır?

Sporcu lisans bilgileri sorgulamak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. https:// spor.sgm.gov.tr/EDevlet.aspx Bu adresten sporcu lisansı hakkında detaylara ulaşabilmeniz mümkündür. E-devlete giriş yaptıktan sonra “uygulamaya git” yazısına tıklayın. Burada ” sporcu ” yazısına tıklayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *